Tuesday, April 29, 2014

nevelesi elveink 1.: az idobosztas

(sokat beszelunk arrol, hogyan fogjuk felnevelni a lanyunkat. ossze fogom szedni itt azokat az nevelesi elveinket, terveinket, amik ugy gondoljuk hatassal lesznek Esmé karakterfejlodesere, mind gyerekkent, majd mind felnottkent. amiket ebben a kategoriaban idokent irni fogok az csak rank vonatkozik, nem masok nevelesi modszereinek a kritikaja. az olvasoim kozott sokan vannak, akik szinten most(anaban) kezdik a gyerekes csaladi eletet. mivel nehany dontesunk az otthon elfogadottakhoz kepest radikalisnak tunhet, meg ha itt normalis is, konnyen magara veheti valaki es gondolhatja az hogy oktatgatom ot, hogy megis miert nem igy neveli a gyereket. errol szo sincs. ez nem a masok ingje, ez a mienk.)

ahogy mar sokszor mondtam itt nincsen szovetsegi vagy allami szinten leszabalyozva a szulo otthoni tartozkodasa a gyermek elso eveiben. bar igazabol nem tudom hogy otthon a GYES mennyit segit - en mindig azt hallottam, hogy pelenkara is alig telik abbol, amit az allam penzugyi tamogataskent szolgaltat erre az idore. talan ez most mar maskepp van, talan nincs, gondolom minden haztartasban felmerul, hogy megis hogyan fognak zajlani az elso evek.
ami nekem vegtelenul fontossa valt az elmult honapokban, az az hogy aktiv es nagy resze legyek Esmé kicsi gyermekkoranak. ugy dontottunk hogy mind a ketten visszaveszunk a munkatempobol, illetve alakitunk rajta azzal a cellal, hogy ne kelljen masra bizni a nevelest, hanem mindig lehessen valamelyikunk vele lehessen.

mind elveinkben, mind financialis realitasunkban ez tunik a leginkabb jarhato utnak.

- mi azt gondoljuk, es ezt sok tanulmany is alatamasztani latszik (Christyanne rengeteget olvas), hogy az elso harom ev a gyermek szemelyiseg-fejlodese szempontjabol vegtelenul kritikus idoszak, az erzelmi intelligencia, a tanulasi, fejlodesi keszseg, a masokhoz, tarsadalomhoz, baratokhoz, szulokhoz valo viszonyanak alakulasaban, meg egyaltalan az lelki es testi egeszsegeben. bovebben peldaul itt. a korai evek hatasat latom itt nehany peldan, illetve sajat magunkon is meg tudjuk figyelni, mind Christyanne, mind en.

- az anyagi oldal masodrendu az elvihez kepest, de bonyolultabb es hosszabb megirni. Christyanne alapbol harom honap fizetetlen csaladi tartozkodast kap a munkahelyen, ezert eloszor arra gondultunk, hogy felreteszunk annyi penzt amennyit csak tudunk, aztan lesz ahogy lesz. aztan Christyanne egyre tobbet, egyre komolyabb nyomas alatt kezdett dolgozni es azt gondoltuk, hogy fel-fizetest fog kerni erre az idoszakra, illetve otthonrol dolgozik majd neha neha. mostanra viszont ott tartunk hogy teljesen fizetett harom honap lesz ez, ugyanis a munkaterhe nagyon komoly lett. heti otven-otvenot orat dolgozik, borzaszotan sok felelosseg nyomja a vallat, illetve olyan munkatempo, hogy mikor hazajon teljesen kimerult szellemileg es testileg. aztan neha neha este tizig dolgozik az itthoni laptoprol. ezt prezentalta is a klinika tulajdonosanak, aki kis habozas utan belatta, valoban nem tulzas teljes fizetessel fedezni ezt a harom honapot, ugyogy ezt nagy sikerkent konyveltuk el.
ezutan Christyanne heti husz, huszonot orat fog dolgozni jellemzoen 8tol 13ig. ez az az idoszak amiben en mindenkeppen otthon, Esmével leszek, illetve ezen tul annyit amennyit csak tudok. a munkahelyem nyitott arra, hogy az ot munkanapbol lemenjek haromra, ami azert nagyszeru mert ebben az esetben is megtartom az egeszsegbiztositasomat (aminek fajsulyarol mar korabb irtam), illetve nem kerul veszelybe az allasom sem.

viszont ezzekkel a lepesekkel kevesebbet is keresunk ugye. ezt ket modon fogjuk orvosolni.
- itt nincsen csaladi potlek, hanem adovisszateritesi tamogatas van. ez a gyerek elso 18 evere vonatkozik. a mostani keresetunknek a huszonot szazalekat eladozzuk. ennek a modositott, csokkentett keresetnek, az uj helyzetben, korulbelul 10-12 szazalekat fogjuk eladozni.
- en talaltam egy masik felmunkaidos allast, ahol heti 18 orat fogok dolgozni.

az utolso szempont pedig amit itt figyelembe kell vennunk, azaz hogy ha nem ezt az utat valasztanank, akkor szinten ketto lehetoseg lenne elottunk:
1) ha Christyanne otthon marad gyereket nevelni, en meg valahogy szerzek egy nagyszeruen fizeto es az ujdonsult apasagomhoz alkalmazkodo allast. ennek az eselye nem nulla, de az elmult evek tapasztalata alapjan borzasztoan alacsony.
2) ha mind a ketten dolgzunk es a gyerek nevelest egy felberelt nanny-re, gyerekfelugyelore bizzuk. ez itt borzasztoan draga, az en jelenlegi fizetesemnek a masfelszerese fedne ezeket a koltsegeket (adozas elott). hogy ez mennyire abszurd modon nem eri meg (foleg hogy egy idegenre biznank ezzel Esmé legfontosabb eveit), gondolom nem kell ecsetelnem.

tehat a terv az, hogy az elso harom honapban Christyanne otthon lesz teljes fizetessel, en dolgozok a mostani es az uj munkahelyemen egyszerre, majd ezt kovetoen o visszamegy delelotti felmunkaba dolgozni, en meg ugy alakitom a ket munkaval a beosztasomat, hogy Esmével mindig legyen legalabb egy szulo. egyebkent ugy tunik, hogy az uj munkahelyemre el is tudom majd vinni ot magammal.

egyszeruen nem tudom elegge hangsulyozni hogy mennyire, de mennyire resze akarok lenni a lanyom korai eveinek. sokat beszeltunk errol Cvel es mindig ez lett a "bottom line", azaz hogy en nem engedek abbol hogy aktiv szulo lehessek. meg ha adodna is valami karrier allas, a penz az csak penz, az ido viszont foleg ez az elso harom ev visszaszerezhetetlen es kritikus abban hogy nekem milyen kapcsolatom lesz a lanyommal. nem akarok nem-jelenlevo apa lenni. nem akarok faradt es/vagy stresszelt apa lenni. a legjobb formamat akarom hozni, a legtobb odaadassal, ezt tartom a felelos dontesnek. es azt gondolom nagyon szerencsesek vagyunk azzal, hogy a korulmenyeink (egyelore) ezt engedni latszanak.

2 comments:

  1. ha az elején mégis fáradt apa leszel, ne legyél mérges magadra. teljesen normális :)

    ReplyDelete
  2. mondanam azt, hogy tisztaban vagyok ezzel. mindenkitol hallom, hogy milyen nehezek az elso honapok, de igazabol addig amig ez el nem jon, addig ezek csak szavak, en meg elkepzelni sem tudom. remelem nem lesz tul razos, de ha megis, hat majd elmulik idovel.

    ReplyDelete